وبلاگ

10دمنوشی که برای کنترل تب مفید است

10دمنوشی که برای کنترل تب مفید است

به طور مسلم هر بیماری در بدن با وجود تب خود را نشان می دهد. اگر بدن دچار عفونت شود با تب و حرارت بالا خود را نشان می دهد که باید سریع برای درمان آن اقدام کنید. البته یکی از روش های خانگی و موثر در درمان تب استفاده از دمنوش ها است در ادامه 10دمنوشی که برای کنترل تب مفید است را خدمتتان معرفی خواهیم کرد.

از قدیم الایام بزرگترهای ما برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله تب از روش های خانگی و دمنوش ها استفاده می کردند و تا به الان نیز همچنان استفاده از دمنوش ها برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن موثر هستند. بنابراین با دم کردن انواع متنوعی از دمنوش ها می توان دمای بدن را پایین آورد.

دمنوش ها آب مورد نیاز بدن را تامین می کنند و از طرفی موجب بالا بردن سیستم ایمنی بدن نیز می شوند و با عوامل بیماری زای بدن مقابله می کنند. یکی از10دمنوشی که برای کنترل تب مفید است  ، دمنوش آویشن گل بابونه است. هر دوی این دمنوش در کاهش حرارت بدن موثر هستند  و یکی از10دمنوشی که برای کنترل تب مفید است به شمار رفته و موجب خواب بهتر در فرد بیمار می شوند. از طرفی دمنوش گل های زیرفون نیز تاثیر بسزایی در کاهش دمای بدن دارد.

استفاده از دمنوش ها تاثیر زیادی در کاهش حرارت بدن دارند و به طور قابل توجهی دمای بدن را پایین می آورند البته یادتان باشد که تب بالای 40 درجه آسیب های جبران ناپذیری بر بدن وارد می کند که حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

در کنار داروهایی که دکتر برای شما تجویز میکند می توانید برای اثر بخش بهتر و بهبود سریع نیز از دمنوش ها استفاده کنید. در ادامه قصد داریم در مورد علائم تب و سایر دمنوش های مفید برای کنترل تب اطاعات مفیدتری را ارائه دهیم، پس با ما تا انتهای مقاله همراه شوید.

تب در بدن با چه علائمی خود را نشان می دهد؟

  • لرزش
  • بالا رفتن ضربان قلب و ضربان نبض
  • افزایش یافتن دم و بازدم
  • قرمزی پوست
  • کاهش آب بدن و خشک شدن دهان

بروز هر کدام از این علائم نشان از این است که دمای بدن فرد افزایش یافته و دچار تب و لرز شده است که اولین قدم برای کاهش دمای بدن استفاده از دمنوش های موثر برای کنترل تب می باشد.

انواع دمنوش های تب بر

دمنوش ها در واقع گیاهان دارویی هستند که هر کدام با توجه به خواصی که دارند نقش موثری نیز برای درمان انواع بیماری های از جمله تب دارند. در طب سنتی نیز از گیاهان دارویی به دلیل خاصیت بالایی که دارند در درمان و بهبود بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند و همین امر موجب افزایش ارزش و قیمت دمنوش شده است.

دم کردن دمنوش ها نیز به راحتی انجام می گیرد و تنها کافی است که حدود 10 گرم از گیاهان دارویی را در فنجان آب جوش بریزید و به مدت 5 دقیقه به طور غیر مستقیم در نزدیکی اجاق گاز قرار دهید. البته برای اینکه از اثر بخشی دمنوش در جهت بهبود و درمان سریعتر بهره مند شوید بهتر است در طول روز 3 الی 5 فنجان بنوشید.

البته برای اثر بخشی بهتر دمنوش ها بهتر است مقداری از زنجبیل تازه نیز در دمنوش بریزید تا دمای بدن سریع تر کاهش یابد شما عزیزان می توانید در منزل هم یکی از10دمنوشی که برای کنترل تب مفید است را درست کنید. استفاده از زنجبیل قدرت سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد و در نتیجه موجب کاهش دمای بدن نیز می شود. همان طور که بیان کردیم انواع متنوعی از دمنوش ها برای درمان تب وجود دارد که در ادامه هر یک را شرح خواهیم داد.

لیست 10دمنوشی که برای کنترل تب مفید است:

دمنوش نعناع

دمنوش نعناع برای کنترل تب

دمنوش نعناع

 از دیگر10دمنوشی که برای کنترل تب مفید است، نعناع یکی از گیاهان دارویی موثر و فوق العاده مفید بوده که علاوه بر این دمنوش نعناع نیز موجب کاهش یافتن دل درد نیز می شود و افرادی که از دل درد رنج می برند نیز توصیه می شود که دمنوش نعناع یا عرق نعناع مصرف کنند.

با توجه به این امر می توان بیان کرد که گیاهان دارویی خواص بیشماری دارند و با شناخت بیشتر خواص هر کدام از گیاهان دارویی می توان از آن ها در بهبود و تسکین انواع بیماری ها به روش خانگی بهره مند شد.

برای دم کردن دمنوش نعناع نیز تنها باید یک لیوان نعناع خشک شده را در یک لیوان آب جوش در قوری بریزید و به طور غیر مستقیم در مجاورت حرارت قرار دهید. البته برای اثر بخش هر چه سریع تر نیز هنگام میل کردن دمنوش می توانید یک قاشق عسل در فنجان بریزید و سپس میل کنید.

دمنوش گیاه پنجه گربه

گیاه پنجه گربه ای یکی از گیاهان دارویی موثر حاوی سالیسین است که در کاهش دمای بدن و قوی کردن سیستم ایمنی بدن بسیار موثر است. در واقع سالیسین در بدن به آسپرین تبدیل می شود و سریع دمای بدن افراد از جمله بزرگسالان را کاهش می دهد بنابرین به عنوان 10دمنوشی که برای کنترل تب مفید است محسوب می شود. دم کردن این دمنوش نیز مانند دمنوش های دیگر انجام می شود که البته باید در زمان دم کردن قوری را در حرارت غیر مستقیم به مدت 5 الی 10 دقیقه قرار دهید.

دمنوش ریحان و زنجبیل

دمنوش ریحان و زنجبیل برای کنترل تب

 

دمنوش ریحان و زنجبیل

گیاه ریحان منبع غنی از آنتی اکسیدان است که خواص آنتی بیوتیکی دارد. دم کردن این دمنوش با وجود ریحان و زنجبیل این دو گیاه دارویی موثر موجب بالا بردن سیستم ایمنی بدن می شود . علاوه براین نوشیدن این دمنوش برای درد معده نیز موثر است و از افسردگی نیز به طور قابل قبولی جلوگیری می کند.

برگ های ریحان را خوب بشویید و خرد کنید و یک مشت از آن را در آب قوری قرار دهید و به مدت 20 دقیقه بجوشانید و در ادامه نیز با مقداری عسل آن را نوش جان کنید.

دمنوش گیاهی قاصدک و گزنه

گیاه گزنه و قاصدک منبع غنی از مواد مغذی هستند که نوشیدن دمنوش حاوی این دو گیاه اثر بخش فوق العاده بالایی دارد. از دیگر خواص این گیاه می توان در درمان خارش و عطسه زیاد ناشی از آلرژی اشاره کرد. برای تهیه ایین دمنوش هم مقداری از هر دو گیاه را در قوری ریخته و اجازه دهید که در مجاورت غیر مستقیم حرارت حدود 10 دقیقه دم بکشد و سپس میل کنید.

دمنوش دارچین

دمنوش دارچین برای کنترل تب

چای دارچین

چای دارچین یک گیاه دارویی فوق العاده عالی است که خواص بیشماری دارد و دم کردن این دمنوش به دلیل اثرات ضد ویروسی، ضد قارچی، ضد باکتری و ضد عفونی کننده ای که دارد موجب بهبود سریع تر و کاهش دمای بالای بدن نیز می شود. این دمنوش دارای مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان است که در بالا بردن سیستم ایمنی بدن و پایین آوردن تب بسیار خوب عمل می کند.

برای آماده سازی دمنوش چای دارچین نیز ابتدا دو قاشق غذاخوری پودر زنجبیل و مقداری از دمنوش را ترکیب کرده و بعد از آن نیز این دو ترکیب را به قوری حاوی آب اضافه کنید و حدود 5 دقیقه اجازه دهید که آب قوری به نقطه جوش برسد و در آخر نیز میل کنید.

دمنوش انگور کولی

گیاه انگور کولی نیز همچون دیگر گیاهان دارویی تاثیر فوق العاده ای در درمان تب و کاهش دمای بدن دارد. نوشیدن این دمنوش موجب تعریق زیاد و در ادامه نیز کاهش دمای بدن را به همراه دارد.

دمنوش مریم گلی

به طور معمول زیاد نام دمنوش مریم گلی را شنیدید، بله درست است این دمنوش یکی از10دمنوشی که برای کنترل تب مفید است و دمنوش های عالی و موثر برای کاهش تب بدن می باشد. برای دم کردن این دمنوش هم ابتدا باید چند بر از گیاه مریم گلی را در قوری بریزید و با اضافه کردن آب به قوری آن را بر روی حرارت قرار دهید تا به خوبی دم بکشد. در زمان میل کردن برای طعم بهتر آن نیز می توانید به دمنوش عسل و آب لیمو اضافه کنید.

دمنوش اکسینه آ

گیاه اکسینه آ نیز از جمله گیاهان دارویی است که سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و با توجه به اینکه سرشار از آنتی اکسیدان است به طور قابل توجهی دمای بدن را پایین می آورد. تهیه این دمنوش نیز همچون دیگر دمنوش ها با مقداری از گیاه و ریختن آن در قوری و دم کشیدن آن در حدود 5 الی 10 دقیقه انجام می شود و یکی دیگر از10دمنوشی که برای کنترل تب مفید است به شمار می رود.

دمنوش آویشن

دمنوش آویشن برای کنترل تب

دمنوش آویشن

گیاه آویشن، یکی از 10دمنوشی که برای کنترل تب مفید است و خاصیت ضد باکتریایی دارد و منبع غنی از آنتی اکسیدان است. این دمنوش در بدن موجب بالا بردن سیستم ایمنی بدن در برابر باکتری ها و قارچ ها می شود. دمنوش آویشن موجب ارتقای قدرت آنتی بیوتیک در بدن می شود و از طرفی موجب از بین بردن باکتری ها موجود در بدن نیز می شود.

برای آماده سازی این دمنوش که یکی از 10دمنوشی که برای کنترل تب مفید است ،نیز باید 3 الی 4 قاشق آویشن خشک یا آویشن تازه را به یک فنجان آب در حال جوش در قوری اضافه کنید و اجازه بدهید به مدت 10 الی 15 دقیقه به صورت غیر مستقیم در مجاورت حرارت قرار دهید تا به خوبی دم بکشد .

دمنوش گیاه ریش بزی

شاید نام این دمنوش برایتان کمی جالب به نظر برسد اما این گاه دارویی اثرات قابل توجهی در دفع سموم بدن در زمان تب بالا می شود. نوشیدن این دمنوش نیز موجب تعریق زیاد می شود  . یکی 10دمنوشی که برای کنترل تب مفید استکه از این طریق سموم زیادی از بدن دفع خواهد شد و جز 10دمنوشی که برای کنترل تب مفید است به شمار می رود.

سخن پایانی

همان طور که بیان کردیم گیاهان دارویی حاوی بسیاری از مواد مغذی و آنتی اکسیدان هستند که هر کدام به طور قابل توجهی در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله تب بالا موثر هستند. نوشیدن این دمنوش ها در کنار داروهایی که پزشک برای شما تجویز می کند بسیار اثر بخش تر خواهد بود. البته اگر بیماری خاصی دارید و دچار تب شدید شده اید بهتر است قبل از مصرف دمنوش حتما به پزشک مراجعه کنید تا توصیه های مهم در مورد مصرف دمنوش از طرف پزشک برای شما ارائه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *