وبلاگ

دمنوش برای سرماخوردگی کودکان

دمنوش برای سرما خوردگی کودکان

کودکان در فصل سرما با تماس برقرار کردن با کودکان مریض بیشتر دچار سرما خوردگی می شوند. علاوه بر اینکه کودکان کمتر تمایل به پوشیدن لباس های گرم در فصل زمستان دارند ، به خاطر بی توجهی به پوشیدن لباس گرم هم دچار سرماخوردگی می شوند. کودکان در زمان سرما خوردگی از خوردن شربت هایی که پزشک برای آنها تجویز کرده است به هر دلیلی امتناع می کنند و با گریه کردن به والدین خود اعلام می کنند که مایل به خوردن شربت نیستند.

البته می توان از طریق روش های خانگی مثل دمنوش برای سرماخوردگی کودکان نیز، بیماری آنها را بهبود بخشید. به جای خوردن داروهای و قرص ها بهتر است استفاده از دمنوش برای سرماخوردگی کودکان را امتحان کنید. بنابراین اگر فرزند شما هم دچار سرما خوردگی شد شما می توانید برای بهبود سرما خوردگی کودکان دمنوش تهیه کنید.

البته بهتر است برای ترغیب بیشتر کودکان به خوردن بهترین دمنوش برای سرماخوردگی کودکان ، هر چند مدت یک بار دمونش معطری را دم کنید و کنار کودکان خود در مواقعی که تلویزیون تماشا می کنید میل کنید تا کودکان نیز در کنار شما دمنوش بخورند تا در زمانی که بیمار می شوند همانند خوردن شربت و قرص بی میلی نشان ندهند.

دلایل سرماخوردگی کودکان

به طور معمول سرما خوردگی زمانی در کودکان خود را نشان می دهد که ویروس سرماخوردگی به گلو و بینی راه پیدا کند. بیش از 20 نوع ویروس سرماخوردگی وجود دارد که با این اوصاف می توان پیشگیری را بهترین درمان در سرماخوردگی دانست.کودکان به چند شکل دچار سرما خوردگی می شوند.

اگر کودک یا فردی بزرگسال دچار سرما خوردگی باشد به طور حتم ویروس سرماخوردگی در فضا پخش می شود که کودک نیز با تنفس در چنین هوایی سریع به این بیماری دچار خواهد شد.از طرفی اگر هم بازی یا دوستان کودک شما هم دچار سرما خوردگی باشد کودک با ارتباط داشتن با  دوستش و همچنین در دست گرفتن اسباب بازی هایی که دوست مریضش با آن در تماس بوده باز درگیر سرماخوردگی خواهد شد.

دمنوش مناسب برای کودکان

دمنوس مناسب

 

علائم  و نشانه های سرماخوردگی در کودکان

علائم و نشانه های سرما خوردگی به راحتی در کودکان خود را نشان خواهد داد.با دیدن این علائم و نشانه های اطمینان یابید که کودک شما دچار سرما خوردگی شده است و باید برای بهبود سرما خوردگی کودکان از دمنوش های مناسب استفاده کنید و در صورت بهبود نیافتن کامل و جدی شدن وضعیت کودک نیز باید به پزشک مراجعه کنید.

یکی از نشانه های بارز سرماخوردگی در کودکان،سوزش و خارش گلو است که همراه با سرفه های پی در پی خود را نشان می دهد.

کودکانی که دچار سرماخوردگی می شوند اغلب بی حال و ناتوان هستند و تمایل بیشتری به خواب دارند و از طرفی بی اشتها نیز می شوند.

از دیگر علائم سرماخوردگی در کودکان می توان درد عضلانی، کاهش اشتها، سردرد، گلو درد، تب خفیف و .. را نام برد. البته اگر ترشحات بینی کودک نیز به رنگ سبز یا زرد باشد نیز نشان از سرما خوردگی کودک است. البته می توان از بهترین دمنوش برای سرماخوردگی کودکان استفاده کرد تا وضعیت آن ها بهبود یابد.

بهترین دمنوش برای سرماخوردگی کودکان

به طور معمول کودکان طعم شیرینی را بیشتر دوست دارند و از طعم های تند و تلخ همیشه فراری هستند. شاید یکی از علت های اصلی که کودکان از خوردن داروها و شربت ها امتناع می کنند به دلیل مزه و طعم تلخ داروها ست. البته  مفیدترین دمنوش برای سرماخوردگی کودکان،آن دمنوشی است که کافئین نداشته باشد چرا که این ماده در دمنوش ها برای کودکان مضر می باشد و همین امر موجب افزایش ارزش و قیمت دمنوش می شود.

بنابرین باید از دمنوش برای سرماخوردگی کودکان استفاده کنید که میزان کافئین موجود در آنها خیلی کم یا اینکه بهتر است چنین ماده ای در دمنوش نباشد. در ادامه برخی از دمنوش های مناسب سرماخوردگی کودکان را بیان می کنیم تا زمانی که کودکتان دچار سرماخوردگی شد بتوانید یکی از این دمنوش ها را دم کنید و به کودک خود بدهید تا میل کند و سلامتی خود را به دست آورد.

بهترین دمنوش های مناسب برای سرماخوردگی کودکان عبارت اند از:

دمنوش آویشن شیرازی و پونه کوهی

ترکیب پونه و آویشنیکی از مناسب ترین دمنوش برای سرماخوردگی کودکان است که معجزه می کند. هر دوی این گیاه دارای طبع گرم و خشکی هستند که دارای آنتی بیوتیک می باشند و در مواردی که کودک دچار گلو درد است به التیام بهبودی گلو درد کمک شایانی می کند. برای عفونت های حاصل از سرما خوردگی این دمنوش تاثیر فوق العاده ای دارد و موجب بهبودی سریع تر سلامتنی کودک می شود.

 

دمنوش مفید گل میخک

میخک از درخت میخک که طبع گرم و خشکی دارد به وجود می آید. البته خوردن این دمنوش ادرار آور است.کودکانی که مشکل تنفسی دارند و به سختی نفس می کشد این دمنوش در پاکسازی  و گرفتگی ریه عملکرد خوبی دارد. این دمنوش با داشتن خاصیت ضد ویروسی و ضد باکتری موجب تقویت سیستم ایمنی بدن کودک می شود. بنابراین اگر کودک شما دچار آبریزش بینی هست می توانید این دمنوش را دم کنید و به او بدهید تا میل کند. از طرفی خوردن این دمنوش برای رفع آبریزش بینی و سرما خوردگی بزرگسالان نیز مفید است.

دمنوش نعنا

نعنا دارای خواص بیشماری است و علاوه بر درمان سرما خوردگی برای رفع دل درد و همچنین دیگر بیماری ها نیز مفید است.ما ایرانی ها اعتقاد زیادی به خواص نعنا داریم و در واقع از عطر و طعم بی نظیر نعنا علاوه بر دمنوش در پخت غذا نیز از آن برای خوش عطر کردن غذا استفاه می کنیم. دمنوش نعنا نیز برای سرما خوردگی مفید است و زمانی که کودک دچار تب و لرز شود می توان مقداری از نعنا خشک یا تازه را در قوری آب در حال جوش بریزید و به مدت 5 الی 10 دقیقه در مجاورت حرارات غیر مستقیم قرار دهید و اجازه بدید تا دم بکشد.

البته برای خوش طعم کردن مزه آن و اینکه کودکان بتوانند دمنوش را میل کنند می تواند به فنجان دمنوش مقداری عسل اضافه کنید. این دمنوش خواص ضد باکتریایی فوق العاده ای دارد که در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله تب و سرفه خیلی مفید است.

دمنوش بادرنجبویه

دمنوش بادرنجبویه یکی از دمنوش های موثر برای بهبود سرماخوردگی در کودکان است که البته به دلیل طعم خوب آن،  کودکان میل زیادی به خوردن این دمنوش دارند از طرفی این دمنوش سرشار از آنتی اکسیدان هایی مفید است که برای کاهش استرس بسیار مفید است و موجب سلامت قلب نیز می شود. خوردن این دمنوش موجب تقویت حافظه می شود و به عنوان یک دمنوش گرم کننده مغز تاثیر زیادی بر یادگیری و تقویت حافظه دارد.

 

دمنوش موثر برای سرماخوردگی کودکان

دمنوش گیاهی

دمنوش بابونه

بابونه با داشتن گل های معطر، طبع گرمی  دارد که برای تقویت سیستم عصبی کودکان نیز بسیار مفید و از مناسب ترین دمنوش برای سرماخوردگی کودکان است.این دمنوش آرام بخش بوده و خاصیت التهابی فوق العاده ای دارد. به عنوان یک سرکوب کننده طبیعی برای درمان سرفه و گلو درد نیز مفید است. بنابراین نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالانی که دچار سرما خوردگی شده اند نیز خوردن این دمنوش بسیار موثر است.

بنابراین اگر می خواهید شب ها خواب آرامی داشته باشید به شما توصیه می کنیم که قبل از خواب یک فنجان دمنوش بابونه میل کنید که مفید ترین دمنوش برای سرماخوردگی کودکان است  و برای ترغیب بیشتر کودکان به خوردن این دمنوش می توانید کودکان خود را کنار خود بنشانید و فنجان کوچک حاوی دمنوش بابونه را به آن ها بدهید تا با نگاه کردن به شما کودکان نیز دمنوش بابونه را میل کنند.

دمنوش مریم گلی

به طور حتم نام این داروی گیاهی را بارها شنیده اید.بله درست حدس زدید دمنوش مریم گلی یکی از موثرترین  دمنوش برای سرماخوردگی کودکان به شمار می رود که با داشتن خاصیت ضد التهابی و خلط آوری برای درمان گلو درد بسیار مفید است. این دمنوش برای کودکانی که سرفه های پی در پی می کنند و در ناحیه گلو احساس خارش و ناراحتی دارند بسیار مفید می باشد و با خوردن یک فنجان از این دمنوش به طور حتم سرفه های آن ها التیام خواهد یافت.

 

دمنوش برگ چای سفید

دمنوش برگ چای سفید یکی از موثرترین دمنوش برای سرماخوردگی کودکان در درمان سرما خوردگی است. این دمنوش سرشار از آنتی اکسیدان است که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان می شود. خورد این دمنوش در مواقعی که سرما هم نخورده اید برای پیشگیری از سرما خوردگی بسیار مفید است.

دمنوش زنجبیل

از قدیم الایام مادربزرگ ها ما بهترین توصیه را به ما می کردند و همیشه می گفتند که اگر دچار سرما خوردگی شدید بهترین  دمنوش برای سرماخوردگی کودکان این است که به چای خود مقداری زنجبیل اضافه کنید. استفاده از زنجیبل برای تسکین دردها از جمله سردرد حاصل از سرما خوردگی نیز مفید است.

به همین دلیل خوردن دمنوش زنجبیل  که مناسب ترین  دمنوش برای سرماخوردگی کودکان است نیز تاثیرات فوق العاده ای در بهبودی سرما خوردگی کودکان دارد. بنابراین برای طعم شرینیدادن به دمنوش می توانید مقداری عسل  به همراه یک لیمو به آن اضافه کنید. خاصیت ضد باکتری این دمنوش موجب از بین بردن باکتری های موجود در بدن کودکان می شود و یتواند مناسب ترین دمنوش برای سرماخوردگی کودکان به شمار رود.

سخن پایانی

سرما خوردگی کودکان را می توان با بکارگیری دمنوش برای سرماخوردگی کودکان به راحتی درمان کرد. البته در مواقعی که کودکان دچار تب شدید هستند یا اینکه مدام استفراغ می کنند و اشتهای آن ها بسیار کم می شود بهتر است حتما کودک خود را پیش پزشک ببرید.در صورت بروز چنین علائمی بهتر است پزشک کودک را معاینه کند تا متناسب با سن و سال و همچنین شدت بیماری داروهای لازم را تجویز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *