وبلاگ

پودر دکستروز در بدنسازی

پودر دکستروز در بدنسازی

در این مقاله به بررسی کاربرد پودر دکستروز در بدنسازی می پردازیم، بدنسازان و افرادی که ورزش های استقامتی سنگین انجام می دهند می بایست برنامه مشخص و دقیقی در استفاده از مواد غذایی و همچنین مکمل های غذایی داشته باشند، تا از این طریق با حفظ سلامت کامل و همچنین ساختار عضلات خود، بتوانند بهترین عملکرد را داشته باشند.

یکی از مکمل های رایج در بدنسازی دکستروز می باشد، لازم به ذکر است کربوهیدرات ها از منابع اصلی تامین انرژی در بدن محسوب می گردند، از این رو هر فرد جهت تامین انرژی فعالیت های روزانه خود نیازمند استفاده از منابع حاوی این ترکیبات است، در این میان افرادی که به ورزش های سنگین مشغول هستند همانند بدنسازان، نیازمند تامین انرژی بیشتری هستند، علاوه بر آن تامین انرژی کافی از تحلیل عضلات آن ها نیز پیشگیری خواهد کرد.

در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت و با فواید کاربردهای پودر دکستروز در بدنسازی بیشتر آشنا خواهیم شد، علاوه بر آن به نحوه مصرف این مکمل نیز اشاره خواهیم کرد و در ادامه نیز به بررسی عوارض احتمالی مصرف خودسرانه این محصول در برخی از افراد می پردازیم، پس جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

کاربرد پودر دکستروز در بدنسازی

دکستروز در واقع نوعی قند ساده است که همانند گلوگز می باشد، این قند را از طریق ذرت به دست می آورند، دکستروز جزء کربوهیدارت های ساده است که کاربردهای گسترده ای در صنایع غذایی، پزشکی و همچنین مکمل های ورزشی و بدنسازی دارد.

در تمرینات ورزشی سنگین و بدنسازی، عضلات پس از اتمام فعالیت ها و تمرینات طولانی، انرژی زیادی مصرف می کنند، از این بدنسازان جهت حفظ حجم عضلات خود نیازمند دریافت مکمل های غذایی هستند، با توجه به این که کربوهیدرات های پیچیده در این زمان نمی توانند کلوگز مورد نیاز بدن را به سرعت تامین کنند، از این رو انواع مکمل غذایی حاوی قند سازه مانند دکستروز می تواند انتخاب مناسبی در این شرایط باشند.

با توجه به نقش گلیکوژن در حفظ حجم عضلات، میزات کالری مصرفی بعد از تمرینات بدنسازی می بایست جایگزین گردد تا از تحلیل عضلات پیشگیری گردد، از این رو با مصرف دکستروز می توان به این اهداف دست یافت، البته باید توجه داشته باشید بسته به شرایط جسمانی و سلامتی خود و همچنین نوع و میزان فعالیت ورزشی ک دارید، با پزشک و مربی خود مشورت نمایید و میزان مناسب این مکمل را دریافت نمایید.

پودر دکستروز در بدنسازی

پودر دکستروز در بدنسازی

خواص پودر دکستروز در بدنسازی

همان طور که اشاره شد استفاده از پودر دکستروز در بدنسازی به عنوان یک مکمل محبوب بسیار رایج است، این مکمل بدنسازی می تواند یک منبع تامین کننده انرژی مناسب برای بدن باشد که به سرعت بدن را به حالت متعادل می رساند، از این رو در رفع خستگی عضله های بدن بسیار موثر خواهد بود و سبب بهبود عملکرد آن می گردد.

این مکمل غذایی ذخایر گلیکوژن را که طی بدنسازی مصرف کردیده اید، به خوبی تامین می نماید، گلیکوژن منبع ذخیره انرژی در عضلات است، بدنسازان به منظور افزایش حجم عضلات خود از این مکمل در حین و بعد از تمرینات بدنسازی خود استفاده می نمایند.

از مزایای مصرف پودر دکستروز در بدنسازی سرعت بالای جذب آن و همچنین افزایش سریع سطح انسولین خون می باشد، در واقع دکستروز شاخص گلایسمی بالایی دارد، باید یادآور شویم انسولین یک هورمون آنابولیک می باشد، این هورمون عضله ساز در انتقال مواد مغذی از خون به عضلات نقش دارد،

همچنین در توقف اثرات کاتابولیک تمرینات نیز دخیل می باشد، طی تمرینات ورزشی، سطح هورمون کاتابولیک کورتیزول افزایش می یابد و می تواند تجزیه عضلات را سبب گردد، اما با افزایش انسولین این فرآیند متوقف و سرکوب می گردد.

طی ورزش های سنگین، خستگی عضلات و کاهش قند خون، می تواند زمینه ساز عارضه رایج لرزش بعد از ورزش گردد، استفاده از مکمل های دکستروز در این زمان با تامین انرژی و قند مورد نیاز بدن، در بهبود این علایم موثر خواهد بود. به منظور سنتز پروتئین، می توان این مکمل را همراه با مکمل های پروتئینی استفاده نمود.

نحوه مصرف پودر دکستروز در بدنسازی

در رابطه با نحوه مصرف پودر دکستروز در بدنسازی می بایست در نظر داشته باشید با توجه به شرایط هر فرد این مورد مشخص گردد، بدین منظور می توانید از مربی بدنسازی خود کمک بگیرید، اما به طور کلی اگر هدف از مصرف این نوع از مکمل ها افزایش حجم عضلات باشد، مقدار مصرف این مکمل را معمولا یک گرم به ازای هر کیلوگرم وزن در نظر می گیرند.

اکثر بدنسازان به منظور افزایش حجم عضلات از این مکمل استفاده می کنند، در این صورت توصیه می شود پودر دکستروز را همراه با مکمل های پروتئینی آب پنیر مصرف کنند، در شرایطی که هدف از ورزش چربی سوزی است مقادیر مصرف این مکمل تغییر می کند و می بایست مقدار کمتری از آن مصرف گردد.

هنگام مصرف این ماده، بسته به نوع محصول می بایست با مقدار و حجم مناسبی از آب مخلوط گردد و بلافاصله بعد از تمرینات مصرف گردد، در صورت داشتن فعالیت های ورزشی طولانی مدت، در حین ورزش نیز می توانید از این مکمل ها استفاده نمایید.

از این رو طبق مطالب ذکر شده، بسته به وزن خود و همچنین میزان فعالیت های ورزشی و هدف از انجام تمرینات ورزشی که می تواند افزایش حجم عضلات و یا چربی سوزی باشد، مقادیر مناسب از این مکمل را می بایست در زمان مناسب استفاده نمایید، البته توصیه می گردد حتما با مربی خود در این رابطه مشورت داشته باشید.

عوارض پودر دکستروز در بدنسازی

با وجود مزایای ذکر شده در رابطه با مکمل های دکستروز، باید توجه داشت که میزان مصرف آن باید طبق نظر متخصصین تغذیه و یا مربیان بدنسازی تعیین گردد، به طوری که مصرف مقدار نا مناسب از این ترکیب می تواند برخی از عوارض جدی را به همراه داشته باشد.

از جمله عوارض مصرف نامناسب دکستروز می توان به کاهش قند خون اشاره کرد، مصرف بی رویه این مکمل می تواند در افراد مبتلا به دیابت مشکل ساز گردد، مصرف دکستروز می تواند با افزایش سطح انسولین، کاهش قند خون را در پی داشته باشد، شوک انسولین از جمله عوارض دکستروز است که البته شایع نمی باشد.

از طرفی دریافت قند بیش از حد نیاز بدن، سبب افزایش چربی ها و در پی آن اضافه وزن می گردد، از دیگر عوارض مصرف نا متناسب دکستروز، تضعیف سیستم ایمنی بدن است، این عارضه خود می تواند مشکلات دیگری شامل افزایش ابتلا به بیماری های مختلف را در پی داشته باشد.

طبق تحقیقات مشخص شده که بیماری های تخریب عصبی که معمولا با افزایش سن رخ می دهند مانند آلزایمر می توانند پیامد مصرف میزان قند اضافه در رژیم غذایی باشند.
از دیگر مضرات استفاده از قندهای اضافی و دیابت، بیماری های قلبی و عروقی می باشد، با توجه به عوارض ذکر شده، لازم است در رابطه با مصرف بهینه مکمل پودر دکستروز در بدنسازی با متخصصین این حوزه مشورت نمایید تا از فواید آن بهره مند گشته و از طرفی شاهد عوارض ناخواسته از آن نباشید.

 پودر دکستروز در بدنسازی

عوارض پودر دکستروز در بدنسازی

منع مصرف مکمل دکستروز

با وجود اثرات مثبت مکمل و پودر دکستروز در بدنسازی، اما برخی از افراد که شرایط سلامتی و جسمانی خاص و حساسی دارند در استفاده از آن محدودیت دارند، از جمله موارد منع مصرف این مکمل می توان به افرادی که به ذرت آلرژی دارند اشاره کرد، با توجه به این که دکستروز از ذرت تامین می گردد، در این گروه از افراد می تواند سبب تحریک واکنش های آلرژیک گردد، از این رو استفاده از این نوع مکمل های بدنسازی به این گروه از افراد توصیه نمی گردد.

از دیگر موارد منع مصرف پودر دکستروز در بدنسازی، هایپوکالمی و یا کاهش سطح پتاسیم خون می باشد، علاوه بر آن به مبتلایان به ادم محیطی و ریوی و همچنین به دیابت نوع دوم می بایست اشاره کنیم.
از این رو این گروه از افراد نیز می بایست در مصرف پودر دکستروز در بدنسازی احتیاط کنند و از استفاده خودسرانه آن اجتناب نمایند.

تهیه پودر دکستروز

امروزه مکمل های بدنسازی و از جمله پودر دکستروز تنوع زیادی دارند و شرکت ها با برندهای مختلف اقدام به تولید این محصولات پر طرفدار می نمایند، جهت بهره مندی از فواید ذکر شده از این مکمل بدنسازی، می بایست محصولات با کیفیت بالا تامین گردد، بدین منظور تنها از مراکز معتبر اقدام به خرید پودر دکستروز این محصولات نمایید.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی کلی مبحث پودر دکستروز در بدنسازی پرداختیم، همان طور که اشاره شد، این محصول یکی از مکمل های پر متقاضی در بین بدنسازان می باشد به طوری که بعد از فعالیت های ورزشی سنگین مانند بدنسازی، می توان از آن استفاده نمود تا گلیکوژن عضلات تامین گردد،

استفاده از این مکمل در بین بدنسازان به منظور افزایش و حفظ عضلات بسیار رایج است. نکته مهم در رابطه با مصرف همه مکمل های بدنسازی و از جمله استفاده از پودر دکستروز در بدنسازی، مشورت با متخصصین و مربیان آگاه به این موضوع می باشد تا ضمن بهره مندی از فواید آن، شاهد عوارض ناخواسته این مکمل نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *