وبلاگ

بهترین نوشیدنی های ضد استرس کدام هستند

بهترین نوشیدنی های ضد استرس با توجه به ذائقه و میزان استرس یا پریشانی فکری انتخاب و مصرف می شوند. معمولا استرس و اضطراب واکنشی است که ذهن انسان در تقابل با رویدادهای دلهره آور و ناخوشایندی نشان می دهد که در طول روز و جریانات مختلف زندگی با آنها مواجه می شود. هرچند استرس و حس اضطرابی که به دلایل مختلف ایجاد می شود ابتدا ذهن و روح انسان را آزار می دهد اما این استرس و اضطراب اگر به روش های مناسب کنترل نشود ممکن است جسم انسان را تحت تاثیر قرار داده و روند عادی زندگی را مختل کند.

لذا برای رهایی از عوارض جسمی و روحی استرس، ابتدا باید برای برطرف شدن مشکل،  عواملی مثل مشکلات جسمی، اختلالات هورمونی، ژنتیکی و ارثی که باعث ایجاد استرس و اضطراب می شود شناسایی و درمان شوند سپس نسبت به برطرف کردن عوامل محیطی مانند ترس ناشی از حوادث طبیعی و غیر طبیعی مثل سیل، زلزله، جنگ، مشکلات خانوادگی  و جنسیتی، فوت و مرگ عزیزان و غیره اقدام شود.

استفاده از نوشیدنی های ضد استرس چه  تاثیری می تواند در کاهش یا درمان استرس داشته باشد؟

یکی از روش های کاهش یا درمان استرس و اضطراب استفاده از انواع نوشیدنی های ضد استرس است. هرچند به لطف پیشرفت های علمی که در زمینه داروسازی یا ساخت داروهای شیمیایی ایجاد شده است می توان داروهای مختلف شیمیایی ضد استرس را به وفور در بازار پیدا و مصرف نمود.

اما باید به این نکته توجه داشت که مصرف داروهای شیمیایی هرچند در کوتاه مدت ممکن است باعث برطرف شدن یا کاهش اضطراب و استرس شود اما مصرف مداوم این داروها در بلند مدت ممکن است عوارض و مشکلات مختلفی را در بدن فرد مصرف کننده ایجاد کند.

لذا بهترین روش برای برطرف کردن یا کاهش اضطراب و استرس ناشی از مسائل مختلف اجتماعی یا جسمی استفاده از نوشیدنی های ضد استرس یا دمنوش های گیاهی و دارویی است که در طب سنتی و گیاهی به وفور یافته می شود.

استفاده از نوشیدنی های ضد استرس یا دمنوش های گیاهی و دارویی علاوه بر آنکه باعث کاهش یا برطرف شدن استرس و اضطراب می شود هیچگونه عوارض شیمیایی را در بدن فرد مصرف کننده بر جای نگذاشته و باعث اختلال در روند کار  اعضاء و جوارح  بدن نمی شود.

از جمله  نوشیدنی های ضد استرس و دمنوش های گیاهی که در طب سنتی و گیاهی مصرف آنها برای برطرف شدن استرس و اضطراب توصیه می شود می توان به مواردی مانند دمنوش گل گاوزبان، دمنوش گل ساعتی، دمنوش گل ختمی، دمنوش گل محمدی، دمنوش چای سیاه، نوشیدنی های ضد استرس مریم گلی، دمنوش  ضد استرس گل راعی، دمنوش شیرین بیان، دمنوش ضد استرس چای دارچین، دمنوش گزنه، دمنوش چای زیره سیاه، دمنوش  ضد استرس چای بابونه، دمنوش چای هل، دمنوش رازک، دمنوش ضد استرس به لیمو، دمنوش بادرنجبویه، دمنوش  ضد استرس اسطوخودوس، دمنوش ضد استرس سنبل الطیب و غیره اشاره کرد.

اهمیت و تاثیر انواع دمنوش و نوشیدنی های دارویی و گیاهی در کنترل استرس

اهمیت و تاثیر انواع دمنوش ها و نوشیدنی های ضد استرس زمانی مشخص می شود که افراد مختلف از فواید و کار کردهای مفید آن ها اطلاعات کامل و دقیقی داشته باشند.

معمولاً نوشیدنی هایی که از عصاره یا بخش های مختلف میوه ها، گیاهان یا بوته های علفی گیاهان خشک تهیه می شوند علاوه بر آنکه از لحاظ طعم و عطر در شرایط مطلوبی قرار دارند از لحاظ خواص درمانی  هم در شرایط و کیفیت مناسبی قرار می گیرند به شکلی که مصرف آن ها می توانند تسکین دهنده و برطرف کننده  امراض و نابهنجاری های مختلف  روحی و جسمی بدن باشد.

به بیان دیگر نوشیدنی و دمنوش های گیاهی علاوه بر آنکه می توانند کارکرد های دارویی داشته باشند و باعث درمان امراض مختلف شوند از لحاظ مواد مغذی و با کیفیت، حاوی  ویتامین ها و املاح مطلوبی هستند که  مصرف آن ها باعث بالا رفتن کیفیت سلامتی و  ایجاد آرامش روحی و روانی  در فرد مصرف کننده  شود یکی از نوشیدنی ها و دمنوش های تسکین کننده ای که میتوان به آن اشاره نمود،چای چکش سبز است که تاثیر فوق العاده ای در هضم غذا و بهبود استرس دارد

با توجه به تحقیقات انجام شده نوشیدنی ها یا دمنوش های گیاهی سرشار از مواد معدنی، ویتامین ها و ترکیبات آنتی اکسیدانی هستند که مصرف آنها در کوتاه مدت یا بلند مدت  باعث ارتقاء سلامت  در فرد مصرف کننده می شود.

از ویژگی های منحصر به فرد نوشیدنی یا دمنوش های گیاهی که آنها را از دیگر نوشیدنی ها به خصوص  نوشیدنی های شیمیایی متفاوت می کند عدم وجود کافئین در آنها است به این معنا که فرد مصرف کننده می تواند بدون ترس از بی خوابی و اضطراب در هر ساعت از شبانه روز آن را میل نماید.

هرچند نوشیدنی یا دمنوش های گیاهی بیشتر برای درمان امراض مختلف مثل سرماخوردگی، بهبود هضم غذا، رفع ورم معده و حالت تهوع، کاهش فشار خون و تقویت طراوت و شادابی پوست کاربرد دارند اما استفاده از این گونه دمنوش ها یا نوشیدنی های گیاهی می تواند کار کرد  آرام بخش بودن  و تسکین دهنده اعصاب و روان داشته باشد به شکلی که مصرف آن ها باعث ایجاد حس آرامش در مغز و کاهش میزان استرس و اضطراب شود.

بهترین نوشیدنی های ضد استرس

بررسی ها و پژوهش های مختلف نشان می دهد که استفاده از بخش های مختلف میوه ها، سبزیجات، گیاهان علفی با منشاء طبیعی  برای درست کردن انواع نوشیدنی یا دمنوش می تواند تاثیر زیادی در کاهش  یا از بین رفتن استرس داشته باشد و عوارض و مشکلاتی  هم برای سلامت بدن ایجاد نکند.

منتهی باید توجه داشت که استفاده مفید و مناسب از نوشیدنی یا دمنوش هایی که با استفاده از گیاهان دارویی درست می شوند باید با آگاهی و با توجه به ذائقه فرد مورد استفاده قرار گیرند تا در کوتاه مدت یا بلند مدت مشکلی برای فرد مصرف کننده ایجاد نشود.

به بیان دیگر  ممکن است مصرف خودسرانه  نوشیدنی، جوشانده یا دمنوش گیاهی که باعث آرامش و از بین رفتن استرس در یک فرد می شود برای فرد دیگر چنین نتیجه ای به همراه نداشته باشد و حتی باعث تشدید استرس و اضطراب در او شود. طیف وسیعی از نوشیدنی های ضد استرس وجود دارد که عملکرد مثبت آنها در کاهش اضطراب و استرس به تایید نهادها و موسسات تحقیقاتی رسیده است.

در ادامه سعی می شود به تعدادی از بهترین نوشیدنی های ضد استرس گیاهی که عملکردی طبیعی و با کیفیتی دارند پرداخته شود.

سنبل الطیب

سنبل الطیب گیاهی کوهی و علفی است که با نام گیاه علف گربه ای هم شناخته می شود دمنوش یا نوشیدنی درست شده با این گیاه به عنوان یکی از قوی ترین نوشیدنی های طبیعی ضد استرس و افسردگی شناخته می شود.

هرچند مصرف دمنوش سنبل الطیب ممکن است  خواب آور باشد با این وجود مصرف آن به تنهایی یا  به همراه بابونه و بادرنجبویه می تواند برای کنترل استرس و ایجاد آرامش بسیار موثر باشد.

همانطور که گفته شد نوشیدنی های ضد استرس یا جوشانده سنبل الطیب خواب آور است لذا در هنگام مصرف آن بهتر است از انجام کارهایی که به تمرکز نیاز دارد خودداری شود.

برای درست کردن این نوشیدنی یعنی نوشیدنی های ضد استرس سنبل و الطیب، فقط کافی است به اندازه  یک قاشق چای خوری از گیاه سنبل الطیب خشک و کوبیده  شده در یک لیوان آب جوش ریخته شود سپس نیم ساعت بر روی بخار کتری یا سماور قرار گیرد تا دم بکشد سپس آن را صاف کرده و مصرف شود.

چای و دمنوش هل

هل یکی از پر خاصیت ترین گیاهان دارویی است که استفاده از میوه خشک شده آن می تواند به عنوان یک آرامش دهنده اعصاب و روان تاثیر قابل توجهی در کاهش استرس و اضطراب داشته باشد.

هل به عنوان یک فرآورده گیاهی تاثیر مثبتی بر روی دستگاه گوارش، سیستم تنفسی و سیستم عصبی دارد به شکلی که دمنوش آن به عنوان یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی های گیاهی شناخته می شود. البته کسانی که یبوست، طبع گرم، فشار خون یا زخم معده دارند بهتر است با احتیاط از هل در مواد غذایی خود استفاده کنند.

برای درست کردن نوشیدنی های ضد استرس گیاهی هل فقط کافی است ۲۰ یا ۳۰ گرم از دانه آن کوبیده شده و در یک لیوان آب جوش حل شود سپس ترکیب ایجاد شده به مدت ۱۰ دقیقه بر روی حرارت غیر مستقیم و ملایم قرار گیرد تا به شکل مناسب دم کشیده و آماده خوردن شود سپس مایع آماده شده برای مصرف از صافی گذرانده شده و با نبات یا عسل میل گردد.

همچنین استفاده از چای هل به همراه دارچین و زعفران  می تواند علاوه بر کاهش استرس برای سم زدایی و چربی سوزی بدن هم مفید باشد.

بادرنجبویه

بادرنجبویه یکی از گیاهان علفی است که از آن می توان برای درست کردن  یک دمنوش یا نوشیدنی ضد استرس قوی استفاده نمود.

همچنین چای با درنجبویه از گیاهی با نام پزشکی ملیسا درست می شود. مصرف این نوع چای باعث آرامش عضلانی شده و دمنوش آن خواب آور است به شکلی که در پاره ای از موارد به عنوان جایگزینی طبیعی قرص خواب هم مصرف می شود.

هرچند مصرف دمنوش بادرنجبویه تاثیر خوبی در کاهش استرس دارد اما افرادی که اختلال تیروئید، ورم پروستات یا ورم سیاه دارند نباید از آن استفاده کنند.

همچنین استفاده زیاد ازنوشیدنی های ضد استرس ممکن است باعث تشدید استرس و ناراحتی مصرف کننده شود. برای درست کردن دمنوش بادرنجبویه فقط کافی است یک قاشق چایخوری از گیاه خشک و کوبیده شده بادرنجبویه در داخل یک لیوان آب گرم ریخته شده و برای دم کشیدن بر روی حرارت غیر مستقیم قرار گیرد.

سخن پایانی

بهترین نوشیدنی های ضد استرس همانطور که گفته شد طیف وسیعی از انواع دمنوش های گیاهی یا داروهای شیمیایی را در بر می گیرند که هر کدام از آنها با توجه به ویژگی های خود می توانند باعث کاهش استرس و اضطراب در افراد مصرف کننده شوند.

همانطور که گفته شد مصرف نوشیدنی های ضد استرس یا دمنوش های گیاهی و دارویی علاوه بر آنکه باعث کاهش یا از بین رفتن استرس و اضطراب  می شود عوارض و نابهنجاری های  شیمیایی داروهای غیر طبیعی را هم به همراه ندارد.

لذا استفاده از نوشیدنی های ضد استرس علاوه بر آنکه می تواند باعث کاهش و از بین رفتن استرس و اضطراب شود از لحاظ  تقویت سیستم ایمنی و درمان عوارض مختلف بدن هم  می تواند  برای فرد مصرف کننده مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *